Privyrábanie si počas rodičovskej dovolenky. Je potrebné niečo nahlasovať/platiť?

Zodpovedané
11. máj 2024

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej dovolenke a rozhodla som sa privyrobiť si doučovaním. Keďže by som chcela zverejňovať na seba reklamy a inzeráty, chcela by som mať všetko v poriadku čo sa právnych záležitostí týka.

Ako to funguje pri takomto privyrábaní si?

Je potrebné niečo nahlasovať/platiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v daňovom priznaní sa takýto príjem celý zdaňuje ako ostatný príjem "iný" podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Ak fyzická osoba dosahuje príjem podľa § 8 zákona o DzP, v zmysle zákona o zdravotnom poistení tento príjem podlieha zdravotným odvodom.

Ak je príjem pravidelný – fyzická osoba by sa mala registrovať ako podnikateľ. Podľa Obchodného zákonníka sa podnikaním rozumie “sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku”. Nerozhoduje suma príjmu, ale pravidelnosť a hlavne cieľ.

Osoba, ktorá túto podmienku spĺňa, by sa mala stať minimálne SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka