Som študentka a som slobodná matka. Kto si môže uplatniť daňový bonus na moje dieťa?

Zodpovedané
17. máj 2024

Dobrý deň,

som študentka a som slobodná matka. Dnes mi prišli prvýkrát rodinné prídavky a rodičovský príspevok, spolu cca 400 EUR.

Kto si môže uplatniť daňový bonus na moje dieťa, keďže ja som ešte nepracovala a ešte asi 3 roky pracovať nebudem?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste si mohli uplatniť daňový bonus, tak musíte mať zdaniteľný príjem. Tým pádom vy ako matka nebudete mať nárok na daňový bonus na dieťa pokiaľ nebudete pracovať a mať zdaniteľný príjem.

Citujem časť Zákona o dani z príjmov, § 33:
1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2, si môže uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom.
2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.

Pokiaľ nežijete s otcom dieťaťa, otec dieťaťa nemá nárok na daňový bonus.

Ak žijete so svojimi rodičmi, tak ani starí rodičia si nevedia uplatniť nárok na daňový bonus, nakoľko sa nejedná o ich vlastné dieťa, ale o vnúča.

Je možné, že pri Vašej situácii nik nebude mať nárok na daňový bonus na Vaše dieťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka