Som SZČO a idem na rodičovský príspevok. Čo musím poslať do sociálnej a zdravotnej poisťovne, aby som nemusela platiť odvody?

Zodpovedané
16. mar 2022

Dobrý deň,

som SZČO a prechádzam na rodičovský príspevok. Živnosť si zrušiť nechcem a ani pozastavviť. Neplánujem mať z nej príjmy.

Čo všetko je potrebné poslať do sociálnej a zdravotnej poisťovne, aby som nemusela platiť odvody?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri sociálnej poisťovni dôležité nie je poberanie rodičovského príspevku, ale to, či počas jeho poberania ako SZČO vykonávate zárobkovú činnosť.

Môžu nastať dva prípady:
Ak v období, v ktorom máte nárok na rodičovský príspevok činnosť nevykonávate (sociálnej poisťovni predložíte čestné prehlásenie o nevykonávaní činnosti a zároveň oznámite prerušenie povinného poistenia SZČO z tohto dôvodu), prerušuje sa Vám povinné poistenie a poistné neplatíte.
Ak však vykonávate činnosť a popri tom poberáte aj rodičovský príspevok, poistné je povinné platiť v plnej výške.

SZČO je povinná oznámiť príslušnej pobočke sociálnej poisťovne prerušenie povinného poistenia z dôvodu:

  • pozastavenia živnosti, pozastavenia výkonu činnosti alebo pozastavenia činnosti (do 30 dní),
  • nároku na rodičovský príspevok, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť SZČO (do 8 dní) teda nedosahujete z nej príjmy.

Ak budete naďalej vykonávať činnosť a mať aj príjem z nej, teraz máte nastavené odvody do 30.6. Nová povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne sa však posúdi až k 1.7. na základe Vami podaného daňového priznania do 31.3. ak nepresiahnete hranicu príjmu tak odvody ďalej platiť nebudete a nová hranica sa posúdi zase až o rok. Ak hranicu príjmu ale presiahnete, poistné sa Vám nepreruší až kým SP nepredložíte čestné prehlásenie o nevykonávaní činnosti.

Počas poberania rodičovského príspevku platí za SZČO zdravotné poistenie štát. Dochádza teda súbehu platiteľov poistného (jeden platiteľ je štát, druhá je SZČO).

Z tohto dôvodu platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie.

Ako SZČO si môžete počas poberania rodičovského príspevku nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v ľubovoľnej výške, keď aj žiadne avšak musíte rátať aj s tým, že ak si nastavíte veľmi nízke alebo žiadne preddavky do zdravotnej poisťovne a budete dosahovať príjmy zo živnosti, záleží od výšky základu dane. Výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok.

S prianím pekného dňa,
Lenka