Súbeh SZČO a poberanie rodičovského. Ide tu o prerušenie?

Zodpovedané
30. sep 2022

Dobrý deň,

od roku 1.9.2020 som SZČO a zároveň som na rodičovskej dovolenke. Cca od 12/2020 som na materskej dovolenke (pôrod 21.1.21), neskôr na rodičovskej, stále SZČO. Teraz sme zistili, že som neplánovane tehotná (6tt). Keďže som aj na rodičovskej dovolenke a nevykonávam činnosť SZČO (resp. nepodávala som daňové priznanie kvôli nízkemu príjmu zo SZČO), neplatím žiadne odvody do sociálnej poisťovne.

Mám za to, že povinné nemocenské poistenie na účely splnenia podmienky započítania do 270 dní povinného nemocenského poistenia, mám prerušené.

Domnievam sa správne?

Môžem považovať obdobie kedy som bola SZČO a na rodičovskej dovolenke (materskej dovolenke) za obdobie kedy som bola povinne nemocensky poistená a bude sa mi započítavať do 270 dní povinné nemocensky poistenej osoby?

Ide mi len o jednu z podmienok, a to splnenie 270 dní povinného nemocenského poistenia a čo sa do toho započítava. Na stránke sociálnej poisťovne je uvedené, že aj prerušenie povinného nemocenského poistenia počas rodičovskej dovolenky SZČO sa započítava. Nie som si však istá, či je to môj prípad, keďže som ako SZČO neplatila ešte žiadne odvody.

Je to prerušenie alebo nie som vôbec nemocensky povinné poistená?

Ďakujem

Dobrý deň,

dopíšte informáciu, z akého nemocenského poistenia ste čerpali MD. Napr. zo zamestnania a to už zaniklo počas MD/RD?

S prianím pekného dňa,
Lenka