Vzniká mi podľa novej vyhlášky nárok na materskú?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

čakám bábätko a termín pôrodu mám na začiatku augusta 2024. Som študentkou posledného ročníka VŠ. V prvej polovici júna by som mala mať štátnice. Uvažujme, že štúdium úspešne ukončím.

Vzniká mi podľa novej vyhlášky nárok na materskú, alebo si musím ešte za obdobie jún - august doplatiť dobrovoľné poistenie?

Ak by nárok vznikol, z akého vymeriavacieho základu by sa materská počítala?

Ďakujem

Dobrý deň,

potrebujete mať ešte aj aktívne nemocenské poistenie (alebo byť v ochrannej lehote). Dobrovoľným poistením túto podmienku splníte.

Ak by Vám dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo pred nástupom na materské menej ako 26 týždňov, dávka sa vypočíta z minimálneho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka