Z akých súm sa počíta výška materského?

Zodpovedané
30. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom súm pri výpočte materského.

Akých súm sa má človek držať pri výpočte materského?

Tých, ktoré sú na výplatnej páske a spraviť priemer?

Alebo sumy, ktorá je na zmluve brutto?

Môj príjem kolíše pri 13. a 14. plate, plus dovolenky.

Mám si spriemerovať platy za minulý rok?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nastupujete na materskú teraz v roku 2023, vymeriavací základ bude za predchádzajúci rok 2022.

Materská sa určuje z denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období (u Vás súčet hrubých miezd za rok 2022) a počtu dní rozhodujúceho obdobia (ak ste neboli napr. na PN, tak počet dní je 365).

S prianím pekného dňa,
Lenka