Žijem v Emirátoch. Môžem si platiť odvody ako samoplatca a získať materské?

Zodpovedané
11. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nároku na materské, nakoľko plánujem tehotenstvo. Žijem v Spojených arabských emirátoch už niekoľko rokov a na Slovensku som pracovala iba po škole pár mesiacov.

Bolo by možné si platiť odvody ako samoplatca a mať tak nárok na materské?

Ak splním podmienku byť nemocensky poistená 270 dní pred pôrodom.

Aké iné podmienky treba spĺňať okrem trvalého pobytu a nemocenského a dôchodkového poistenia?

Je nutná registrácia na úrade práce alebo prehliadky od doktorov na Slovensku?

Je možné mať pôrod v zahraničí a nárok na materskú?

V akom prípade by materskú neuznali?

Mohla by som mať nárok aj na viac ako minimálnu materskú ak si určím sama vyšší vymeriavací základ?

Sú tam ešte iné podmienky?

Ďakujem

Dobrý deň,

s Emirátmi nemám skúsenosti.

Všeobecne platí, ak Vám v zahraničí zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva a nevznikol Vám tam nárok na materské, môžete si uplatniť nárok na materské v 8-mesačnej ochrannej lehote tu na SK ak pred materskou by ste začali poberať dávku v nezamestnanosti.

V prípade, ak by ste pred pôrodom boli nemocensky poistená na Slovensku, do požadovanej doby poistenia najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom sa započítava aj doba poistenia v inom členskom štáte, prípadne v štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení.

Dobu poistenia v inom štáte sa preukazujete prostredníctvom formulára E 104.

Problém je ten, že Spojené arabské emiráty nie sú členom EU, a nenašla som s ním ani zmluvu o sociálnom zabezpečení.

Zoznam zmlúv:
https://www.employment.gov.sk/sk/ministerstvo/m...

Na Slovensku sa môžete poistiť na dobrovoľné poistenie. Je potrebný mať na SK trvalý pobyt, ale skúste sa informovať hlavne v prípade, ak máte v Emirátoch príjem, ak platíte z príjmu obdobné poistenia, aby s tým neskôr nebol problém.
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/dobr...

Ak chcete, aby sa materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, tak dobrovoľné nemocenské poistenie musí trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania materského. Je možná ešte varianta, že minimálne DNP budete platiť napr. 3 mesiace, odhlásite sa z tohto DNP a po krátkej pauze (deň - dva, mesiac, podľa otehotnenia) sa nanovo prihlásite na DNP s Vami určeným vymeriavacím základom, ktoré už ale musí trvať 26 týždňov, ale s tým, aby ste mali 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom.

Pri požiadaní o Príspevok pri narodení dieťaťa je potebné mať gynekologické prehliadky. Prikladám link, v akých prípadoch by Vám neuznali tento príspevok, a nájdete v ňom aj iné pre Vás potrebné informácie.

https://www.upsvr.gov.sk/vzory-ziadosti-v-slove...

Pri rodičovskom príspevku je problém, pokiaľ by ste stále dlhodobo žili v zahraničí bez zdravotného poistenia na SK.
https://www.modrykonik.sk/peniaze-a-urady/rodicovsky-prispevok/

S prianím pekného dňa,
Lenka