Čo robiť, keď trojročný syn má po páde posunutú hornú jednotku?

Zodpovedané
17. jan 2022

Dobrý deň,

trojročný syn včera spadol na zem a udrel si horné predné zuby. Pravdepodobne náraz stlmila pera, keďže ju má opuchnutú. Bez nej by už zub zrejme nemal. Horná jednotka sa mu posunula dozadu. Nemá ju zatlačenú v ďasne, ale len kúsok posunutú dozadu.

Syn sa veľmi bojí lekárov, takže nemám šancu sa s ním dostať k zubárovi.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

zúbok by sa mal upevniť. Je možné, že prechodne osivie a neskôr sa mu farba vráti. Môže sa stať, že odumrie permanentne. A ak sa to prejaví len zmenou farby, nie ej potrebné to riešiť.

Ale ak by začal hnisať, fistulovať či bolieť, musia sa buď vyčistiť a vyplniť kanáliky. Alebo sa zub extrahuje. V tomto veku by už mal mať za sebou cca 5 preventívnych prehliadok. Je veľmi dôležité, aby ste s ním k zubárovi chodili, lebo ak prvýkrát prídete s akútnym problémom, môže mu vzniknúť trauma.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk