Z akého dôvodu sa odporúča 6 ročnej dcére radšej celková anestéza a nie rajský plyn?

Zodpovedané
30. mar 2021

Dobrý deň,

boli sme u Vás v Dúbravke. Pani zubárka nás objednala sme na máj s premedikáciou - 2 extrakcie a 4 malé medzizubné kazy. Bude podaná premedikácia a keď to nepomôže, tak odporúča celkovú anestézu. Moja 6 ročná dcéra je pri ošetrení problémová a rajský plyn nebol doporučený.

Z akého dôvodu sa odporúča radšej celková anestéza ako rajský plyn?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže neviem meno, neviem pozrieť do karty. Takže vo všeobecnosti: Rajský plyn v podobe Entonoxu sa dýcha maskou alebo náustkom, nedá sa teda pri ňom použiť ochranná blana - kofferdam a funguje len cca 3 minúty, následne sa musí opäť dodýchavať.

Používa sa preto prevažne na extrakcie, nie na ošetrenie kazov a dlhšie výkony. Naviac si vyžaduje určitú vyššiu mieru spolupráce, dieťatko si musí pokojne dýchať cca 3 minúty do bruška. Ak pani doktorka navrhla premedikáciu alebo celkovú anestéziu, asi odhadla, že dieťatko to iba s Entonoxom nezvládne.

Toto je skutočne len pomocník pre mierne ustráchané deti na krátke výkony. Na dlhšie výkony je vhodnejšia premedikácia, alebo ak to nejde, tak celková anestézia. Uisťujeme vás, že k nej pristupujeme ako k poslednej možnosti.

Držím vám palce.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk