Ako zvládnuť synovu ťažkú adaptáciu v materskej škole?

Zodpovedané
6. júl 2021

Dobrý deň,

náš syn nastúpil v septembri v necelých 3 rokoch do materskej školy. Po pár dňoch žiadny plač, adaptácia prebehla postupne, spal v škôlke asi po troch týždňoch.

Syn doma popoludní spí, vždy jeden s rodičov je s ním. V škôlke v posteli vymýšľa, na výzvu učiteľky sa nejde na wc a za bdelého stav sa naschvál pociká v posteli. Je plne odplienkovaný už dva roky a doma nemá žiadne nehodyv noci a ani cez deň.

"Vďaka" pandémii sa dochádzka prerušila na dlhé obdobie a teraz vlastne prebieha ako keby druhá adaptácia,. Zo škôlky chodí domov medzi prvými, trávime spolu čas, aktívne, podľa jeho predstáv.

V škôlke sme neidentifikovali žiadny problém, pre ktorý by trpel. Vyzerá tam vždy spokojne. Na jeseň, keď nosil mokré pyžamo, zaviedli sme dobré bodíky a hneď zafungovalo, tentoraz ani odmena nefunguje, skúsili sme trest, rozhovor a nič neúčinkuje.

Čo nám poradíte?

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho, čo opisujete váš synček sa bráni škôlke, pretože ako pre každé dieťa jeho veku ideálne by bolo z hľadiska jeho osobného vývoja, byť v bezpečí a istote domova, kde sa rozvíja na základe svojho individuálneho tempa a potrieb.

Škôlka je vysoko náročná duševná práca, kde sa nachádza bez podpory kľúčových vzťahových osôb (vás rodičov) a musí všetko obstarať sám. Vedci dokázali, že práve od obeda výrazne vzrastá hladina stresového hormónu u detí v predškolskom zariadení a môže byť, že aj preto nie je schopný zaspať. Zjavne zaspať nechce, bojuje.

Ideálne by bolo ak by ho nenútili spať, povedali, že stačí oddychovať a dovolili mu napríklad v postieľke pozerať knižku, teda niečo čo neruší ostatných. Inak už len dať mu späť plienku, aby nepocikával posteľ. Nemusíte sa báť, že sa vráti k plienkam.

Skúste sa s ním porozprávať o tom, že chápete, že sa mu nechce spať a opýtať sa ho, čo by mu vedelo pomôcť, aby ten čas spánku dokázal v spokojnosti nejako prečkať. Možno príde s nápadom, ktorý sa bude dať zrealizovať. Už len fakt, že sa zaujímate ako mu pomôcť, že vyjadrujete pochopenie je pre neho podporou a zvyšuje ochotu spolupracovať.

Prajem všetko dobré.