5 mesačný syn má intoleranciu laktózy. Je to dočasný stav?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

môj 5 mesačný syn má od 7. týždňa zistenú intoleranciu laktózy (papá UM Beba Lactose free). Zistené to má výdychovým testom. Po vyšetrení sme boli 1 týždeň na Nutrilone ADC, ale ten len mierne zmenšil jeho kŕče po jedení. Až po lactose free mlieku mu bolo lepšie.

Vyrastie z toho, alebo to bude mať doživotne?

Čítala som sa aj o dočasnej intolerancii u deti.

Je pravda, že sa časom pridruží aj intolerancia na lepok?

Teraz mu do príkrmu dávam omrvinku na zavedenie a nemal reakciu. Na pretestovanie sa máme dostaviť až niekedy po jeho 6. - 7. mesiaci. Detská gastrologička nám povedala len to, že možno to bude lepšie.

Ďakujem

Dobrý deň,

laktózová intolerancia u takto malých detí vzniká väčšinou tým, že tráviaci trak nie je pripravený stráviť toľko lakóty a biekovín (kravských), ktoré sa nachádzajú v UM. Materské mlieko je vybavené enzýmami na podporu trávenia laktózy iným pomerom bielkovín aj množstvom a obsahom probiotík, preto je oveľa ľahšie stráviteľné.

Ak je zistené laktózová intolerancia, môže byť stav dočasný kým sa črevo nezahojí a začne sa normálne produkovať enzým laktáza. Alebo bude stav trvalý v prípade, ak sa jedná o genetickú záležitosť. Ak máte pozitívnu anamnézu na LIT, spravte domáci genetický test z bukálneho steru, aby ste vedeli výsledok.

Ak sa jedná o dočasnú intoleranciu, dodržujte diétu bez laktózy a mliečnej bielkoviny. Ja by som osobne dodržiavala do dvoch rokov a potom by som experimentovala. Taktiež je dôležité, aby ste doržiavali protizápalovú diétu. Lepok a ani iné veľké bielkoviny (vajcia, orechy a pod) zatiaľ nezavádzajte. Črievko je ešte zapálené a priepustné. Môže sa zle stráviť a dôjst k alergickej reakcii. Ak vám to bolo odporučené z dôvodu imunologického okna, tak to je už dlhšie vyvrátené resp. nepotvrdené vedeckými výskumami.

Laktózová intolerancia nemá nič spoločné s alergiou, takže tieto dve veci nesúvisia. Ak si nebudete vedieť dať rady s príkrmami, tak som vám k dispozicíí prostredníctovm konzultácie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/