Aká môže byť príčina tráviacich problémov?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

mám 36 rokov a od malička mám tráviace problémy, reflux, veľa kyseliny. Absolvujem časté kontroly na gastre. Problémy sú podmienené aj chronickým stresom a kvôli sociálnej fóbii. Veľa rokov užívam antidepresíva. K tomu autoimunita štítnej tiež od malička (Euthyrox). Pridal sa tiež tinnitus a svrbenie celého tela (nie stále, iba občasne).

Pred pár rokmi mi na imuno zistili intoleranciu na BKM. Po diéte mi bolo nejaký čas lepšie, teda čo sa týka trávenia, refluxu a svrbenia tela.

Následne som otehotnela a v tehotenstve som jedla aj mliečne. Podľa výsledkov som mala už len miernu intoleranciu. A potom celkovo som už nemala prísnu diétu, aj keď som sa snažila.

Od pôrodu mám dva roky pálenie v hrdle, jazyk ako keby popálený, sucho v ústach. Obvodná hovorí, že to bude refluxom. Teraz ma čaká hadička.

No znova mám aj občasné svrbenie tela a občas vľavo od pupka ako keby zadržaný vzduch. To som mala po mliečnom. Teraz sa mi to objaví aj vtedy, keď mám napr. dva týždne bezmliečne.

Ale celkovo ako keby mi od mala viac jedál vadilo. Niekedy mám kŕče a následne vetry, alebo mi pohne črevá. Plus trochu redšia stolica a potom už je dobre.

Je to refluxom?

Lieky proti kyseline beriem vždy podľa potreby.

Len sa trošku strácam v tom čo riešiť. Mám pocit, že celý život riešim iba zdravie, trávenie a tiež stravovanie.

Na imuno mi teraz nič netestovala. Dala mi len do ruky papier s výsledkami z minulého roka a mám vraj riešiť gastro.

Čo mám ešte ja na gastre riešiť?

Nechcem brať celý život niečo proti kyseline.

Môže to spôsobovať ďalšie intolerancie?

Na gastre vraj histamín z hadičky nevyšetrujú. Že len z krvi. Laktózu mi tiež len z krvi v minulosti vyšetrili a bola ok.

Ďakujem

Dobrý deň,

tu asi bude problém, že Vás mylne naviedli naspäť na mliečne výrobky. Sama píšete, že sa symptómy vrátili.

Ak Vám spravia testy na intoleranciu mlieka a sú pozitívne, tak nemá zmysel robiť kontrolné testy vtedy, ak mlieko nekonzumujete. Antigén mlieka sa v kriv už neukáže, keďže nie je organizmus v expozícií (teda nie je zaradené mlieko v strave). Tak sa môže mylne interpretovať výsledok ako negatívny. Teda, že intolerancia vymizla. Symptómy sa skôr či neskôr vrátia a môže sa v dôsledku disbiózy rozbehnúť celý kolobeh syndrómov ako je kvasinková infekcia, histamínová intolerancia, SIBO (disbióza) a pod.

Hodnoty enzýmu Diaaminoxidázy, ktorý štiepi histamín sa dajú urobiť histologickým rozbor. Odber vzorky sa robí práve počas fibroskopie (teda hadičky). Takisto sa takto odoberá aj enzým laktáza.

Odporúčam urobiť histologický rozbor.

Potláčanie symptómov ešte nikoho nevyliečilo, určite Vás povzbudzujem k hľadaniu príčiny.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/