Ako je možné, že mám rozdielny výsledok z krvi a gastroskopie?

Zodpovedané
5. mar 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či ste sa stretli už s rozdielnym výsledkom z krvi a histológie. Aktuálne mám informáciu o výsledku z gastroskopie len telefonickú, že HIT sa nepotvrdila, hodnotu zatiaľ neviem. No HIT mám z krvi potvrdenú už 10 rokov a posledné hodnoty z krvi - aktivita 1,6 U/ml a kvantita <0,1 U/ml (čiže takmer nulová). Rozdiel medzi krvnými testami a gastroskopiou je 4 mesiace a merania počas tých 10 rokov, keď boli opakovane vykonávané stále boli nízke, často pod 2 U/ml aj kvantita aj aktivita.

Ako je možný takýto výsledok?

Ešte asi napíšem, že opakované testy na celiakiu tiež negatívne. 5 rokov som na bezmliečnej diéte. Alergia sa síce nepotvrdila, ale veľa vecí aj trávenie aj iné sa vysadením mlieka zlepšili a aj prejavy HIT. DAO z krvi má po celý čas nízke hodnoty. Preto ma tento výsledok histológie prekvapil.

Viete mi ho skúsiť objasniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

histamínová intolerancia ako diagnóza sa zisťuje práve z histológie. Hodnoty DAO nám hovoria o tom, že nedokážeme spracovať jedlo s vyšším obsahom histamínu.
Iná je však histamínová intolerancia z krvi, kedy sa histamín hromadí z krvi z íného dôvodu. NIe z dôvodu nedostatku enzýmu. Súvisí to často s alergiou, črevnou disbiózou...

Záleží od toho aké sú klinické prejavy.

Za mňa každému, komu lekár určí histamínovú intoleranciu z krvi by mala byť vylúčená aj histológiou.

Môžeme to prekonzultovať aj telefonicky.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/