Čo znamená, keď dvojročné dieťa má anti Milk IgG, IgM pozitívne a IgA negatívne?

Zodpovedané
29. jún 2022

Dobrý deň,

toto sú výsledky mojej dvojročnej dcéry.

Čo znamená, keď anti Milk IgG, IgM sú pozitívne a IgA negatívne?

Celkové IgE má negatívne. Problémy nemá žiadne.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo výsledkoch máte pozitívnu intoleranciu na celú molekulu mlieka a taktiež pozitívne protilátky na laktózu.

Vo väčšine prípadov je to tak, že primárnou príčinou je intolerancia laktózy a intolerancia na mlieko sa pridruží. Inými slovami - intolerancia na mlieko je dočasná. U takto malých detí existuje šanca, že intolerancia vymizne do predškoslkého veku. Je však potrebné diétu brať vážne a naozaj vyradiť všetko mliečne (vrátane kozích, ovčích) výrobkov zo stravy. Intolerancia na laktózu však ostáva ako celoživotný problém. Je možné, že má dedičný podklad.

Do 3 rokov dieťata viete ešte zabojovať, pretože sa stále osidluje črevný bióm. Dieťa získava mikroflóru primárne od matky pri pôrode (rektálne a kožné baktérie). Ak pôrod prebehol sekciou, dieťa získava baktérie z kože matky a z okolitého nemocničného prostredia.

Preto do 3 rokov sa zamerajte na to, aby strava bola pestrá, ale veľmi jednoduchá varená, bez spracovaných potravín. Taktiež sa zamerajte na probiotiká s obsahom lactobacilov alebo aj bifidusov.

Laktózová intolerancia nie je len o diéte. Je to ochorenie, kedy enzým laktáza v dvanástniku nie je zastúpený v dostatočnom množstve. Najčastejšie je to podmienené dedične, ak sa laktóza nestrávi dostáva do krvi, kde sa stretáva s imunitným systémom a dá sa takto otestovať prostredníctvom protilátok. Taktiež sa dostáva do črevného biómu, kde oslabuje probiotické baktérie a podporuje patogény. Preto je dôležité užívať probiotiká a stravovať sa jednoducho s obsahom prebiotík.

Ešte by som sa chcela spýtať, prečo ste absolvovali tieto testy, keď píšete, že dieťa nemá žiadne problémy. Často sa práve tieto testy robia kvôli podozreniu a ťažkostiam s tráviacim alebo kožným systémom.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/