Intolerancia na kravské mlieko a pšeničnú múku

Zodpovedané
14. feb 2019

Dobrý večer,

zistili mi intoleranciu na kravské mlieko, bielkovinu a pšeničnú múku.

Čo môžem jesť?

Mám nárok na nejaké výrobky z lekárne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

jesť môžete prirodzene bezlepkové potraviny. Z obilnín je to napríklad pohánky, pšeno, ryža, quina, slzovka. Tieto obilniny majú vysoké nutričné hodnoty.

Bezlepkové výrobky často obsahujú deproteínovaný pšeničný škrob a niektoré majú nízke hodnoty vlákniny a vysoký obsah cukru. Z toho dôvodu nie sú vhodné pri potravinových intoleranciách, kedy je narušená črevná mikroflóra.

Pri intolerancii na kravské mlieko nie je vhodné konzumovať žiadne živočíšne mlieko, alebo výrobky. Vhodnou náhradou sú rastlinné mlieka, smotany, jogurty a syry. Vždy kontrolujte zloženie kvôli mliečnej bielkovine. Rôzne sušené nápoje častokrá obsahujú mliečne bielkoviny alebo pšenicu.
Vhodné je zaradiť do stravy širokospektrálne probiotíka bez laktózy (napr.výrobca Kompava) a dostatok zelenej zeleniny.

Na výrobky z lekráne máte nárok len ak máte diagnostikovanú celiakiu.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/