Má môj syn celiakiu?

Zodpovedané
26. mar 2024

Dobrý deň,

rada by som sa s Vami poradila ohľadom výsledkov môjho syna z krvi. Bola mu potvrdená celiakia. Zistli sme to náhodne na alergológii, kde mal zvýšené hodnoty z krvi. Následne nás odporučili na gastro, tam mal odber v novembri negatívny a následný odber vo februári už pozitívny. Je bezpríznakový, žiadna bolesť bruška, hnačka, zvracanie. Nič. Preto nás tento verdikt značne prekvapil.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

k tomu Vám môžem len skopírovať odporúčania k diagnostike, ktoré má v ruke aj lekár.

Význam stanovenia:

Protilátky proti tkanivovej transglutamináze v triedach IgA a IgG v ľudskom sére sú užitočné v rámci laboratórnej diagnostiky celiakie. Diagnostika celiakie je často komplikovaná výraznou variabilitou klinických prejavov (typické črevné prejavy sú najmä u dospelých pacientov nevýrazné, alebo aj úplne chýbajú a dominujúcimi nálezmi sú skôr mimočrevné nálezy – podrobnejšie viď. nižšie), ako aj odlišným nástupom klinickej symptomatológie v čase (u detí, dospievajúcich aj dospelých). Istota správnej diagnózy celiakie spočíva v dodržaní doporučeného algoritmu WGO (World Gastroenterology Organisation), čo predstavuje kombinácia klinických prejavov, laboratórneho potvrdenia protilátok a výsledkov biopsie čreva.

Tu už určí ošetrujúci lekár ako postupovať do času kým dieťa bude schopné podstúpiť biopsiu čreva. Bez tohto vyšetrenia asi nebude isté či je celiakia prítomná alebo nie.

Vy ešte môžete spraviť domáci genetický test, ktorý zistíte či vôbec je genetická predispozícia u syna.
https://ghcgenetics.sk/testy/celiakia/

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/