Máme dcérke nasadiť bezlaktózovú diétu?

Zodpovedané
16. sep 2021

Dobrý deň,

moja dcérka má 2 roky a 10 mesiacov. Teraz v lete mala viackrát v stolici prítomný hlien aj krv. Hnačky nemala, stolicu mala 1-2x denne. Nebola vodnatá a ani riedka. Buď to bola normálna stolica v tvare hada alebo had a na konci kašovitá s hlienom. Hlien nebol prítomný v každej stolici, ale za tri mesiace sa vyskytol viackrát.

Naša pani doktorka z moču zo vzorky krvi a z výteru zo stolice nič nezistila, tak nás odporučila na gastro. Tam nás objednali až o tri mesiace a dcérka teraz nastupuje do škôlky.

Dcérka toleruje maslo, tvrdý syr a jogurt. Doma nepijeme mlieko, ani smotanu a ani tavené syry nekonzumujeme. Takže sme si problémy doteraz nevšimli, až teraz v lete so zmrzlinou.

Aj napr. knedlík, ktorý obsahuje mlieko toleruje. Myslím si, že problémom boli zmrzliny a čerstvé mlieko, pretože po ich vysadení zatiaľ hlien nemala. Ale ako vravím, nemala ho každý deň v každej stolici, takže ťažko povedať.

Ako máme postupovať?

Máme jej nasadiť bezlaktózovú diétu?

A čo v škôlke?

Sú tabletky Laktazan pre ňu vhodné?

Môže sa to upraviť pri dodržiavaní bezlaktózovej diéty?

Čítala som, že detičkám sa to upravilo po konzumácii bezlaktózových výrobkov.

Ďakujem

Dobrý deň,

skutočne to podľa popisu vyzerá na laktózovú intoleranciu. Vzhľadom k veku nie je však možné absolvovať výdychový test. Je možné však zistiť laktózovú intoleranciu aj z krvi alebo domácim testom. Ak teraz nasadíte bezlaktózovú diétu, tak výsledky na gastre môžu vyjsť falošné, lebo antigén laktózy už sa nebude nachádzať v krvi.

Laktazan je enzým v syntetickej forme, ktorý štiepi laktózu v trávení. Užívanie u detí si prečítajte v letáku. Osobne ho vnímam ako príležitostnú pomoc, nie je vhodný na každodenné použitie.

Laktózová intolerancia sa vyskytuje často a v škôlke by už mali mať zaužívané stravovanie pre deti s týmto ochorením. Avšak je asi potrebný doklad od pediatra alebo gastro.

Stav po dodržiavaní diéty na diagnózu, ktorá problém spôsobuje by sa mal zastabilizovať do troch mesiacov. Ak by to u Vás bola laktózová intolerancia, tak po diéte čakajte zlepšenie do 6 týždňov až do 3 mesiacov.

Odporúčam však vnímať problém komplexne a stravovať sa bez polotovarov, s domácim a čerstvým jedlom, podľa sezóny a lokálnosti. Tiež obmedzujte spracované cukry a dodržujte pitný režim. Pohyb a probiotiká sú tiež dôležité.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/