Môže Marsh I prerásť do celiakie?

Zodpovedané
14. mar 2019

Dobrý deň,

kvôli dcérke, ktorej ako štvorročnej zistili celiakiu /MARSH III B) v roku 2015 a kvôli dlhotrvajúcej zápche, nedostatku železa, nepriberaniu, som podstúpila aj ja vyšetrenie. Konzumujem lepkovú aj bezlepkovú stravu. Protilátky mi vyšli negatívne, biopsia odhalila Marsh I, zvýšené IEL nad 40, bez atrofie klkov, ale miernu chronickú duodenitídu, pozitívne genetické testy.

Na sebe nepozorujem žiadne tráviace symptómy, maximálne únavu. Krvný obraz v poriadku, okrem železa ( hodnota 6,40, hranica je 6,60). Pani doktorka to uzavrela tak, že celiakiu nemám. Chronický zápal nijako neriešila.

Mohli výjsť falošne negatívne výsledky pri takejto kombinovanej strave?

Marsh I je stupeň poškodenia čreva, no nemusí znamenať celiakiu.

Môže prerásť do celiakie?

Mala by som dodržiavať bezlepkovú diétu pri tomto výsledku?

Mám si dať vyšetriť protilátky s polročným/ročným odstupom času pri úplnom zaťažení lepkom?

Za odpoveď pekne ďakujem

Dobrý deň,

chronická duodenitída a pozitívne genetické testy, únava a nízke hodnoty železa naznačujú, že ak nebude dostatočná prevencia v strave, vplyv vonkajších faktorov, stres môže sa ochorenie vyvolať a rozvinúť do celiakie.

Falošné výsledky vychádzajú väčšinou v prípade, ak nie je dostatočná expozícia danému alergénu, teda sa vôbec nekonzumuje, takže odpoveď sa nedá jednoznačne určiť.

Poškodenie čreva a zápal sú veci, ktoré treba riešiť.

Protilátky s odstupom času si určite môžete dať vyšetriť. Všetko však závisí od toho, ako sa budete cítiť.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/