Môžem mať akné z potravinovej intolerancie?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobrý deň,

už pár rokov ma trápi akné, ktoré som nedokázal skrotiť žiadnou kozmetikou a ani starostlivosťou o pleť. Podľa odporúčania som išiel na test intolerancie na potraviny a zistili mi silnú alergiu na kazeín, kravské mlieko, syry, vajcia. Po výsledkoch som vyradil všetky potraviny, na ktoré som mal veľmi silnú a silnú alegiu. Nejaké zlepšenie pleti je viditeľné, ale tento typ akné zatiaľ nechce zmiznúť.

Je toto akné z potravinovej alergie?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

akné je jedným z prejavov potravinových intolerancií alebo alergií. resp zápalu.
Nejaký čas to potrvá, kým sa stav pokožky ustáli.

Otázne však je ako píšete či máte alergiu. Pokiaľ viem, tak alergia na syry neexistuje.
Pri alergii sa sledujú protilátky IgE na bielkoviny kravského mlieka, všeobecne alebo konkrétne.

Chcem sa len opýtať či náhodou nemáte sledované intolerancie na potraviny, t.j IgG, IgM a IgA.
Pri takýchto intoleranciách je na mieste urobiť podrobné gastro vyšetrenie, pretože takéto intolerancie sú väčšinou len sekundárnym problémom.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/