Nemôžu sladké raňajky skresliť výsledky týchto vyšetrení?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

môjmu 7-ročnému synovi brali krv v gastro ambulancii na zistenie možnej celiakie. Tá bola nedávno zistená dcére. Syn predtým zjedol sladké raňajky. Následne som sa v lekárskej správe dočítala, že mu doktor nariadil vyšetriť toho viac. Uvediem konkrétne, ale nepoznám význam skratiek: "Ko, bioch, a-tTG, šp.IgE, ŠŽ, CK, genetika HLA DQ2/8."

Nemôžu sladké raňajky skresliť výsledky týchto vyšetrení?

Ďakujem

Dobrý deň,

začnem od konca.

Genetika HLA DQ2/8 - tento test je veľmi relevantný. Celiakia je dedičné ochorenie a jeho kód je uložený na tejto alele HLA DQ2/8. Pokiaľ bude tento výsledok negatívny, tak celiakia u takéhoto pacienta nemôže vzniknúť. Ak bude pozitívny, tak pozitívna genetika znamená, že sa môže, ale aj nemusí prejaviť toto ochorenie počas života

a-tTG - toto je parameter ktorý sleduje, či sa tvoria v krvi protilátky voči transglutamináze. Teda zjednodušene povedané voči lepku.

šp.IgE - sú špecifické protilátky na alergiu na špecifické teda konkrétne potraviny.

KO - krvný obraz.

Bioch - biochémia.

ŠŽ - štítna žľaza.

CK - Kreatinkináza enzým, ktorý súvisí s metabolizmom energie.

Všetky tieto vyšetrenie NIE SÚ v kontraindikácii so sachardmi.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/