Aká je miera dedičnosti disekcie aorty z matky na dieťa?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na mieru dedičnosti disekcie aorty z matky na dieťa.

Je potrebné pravidelne preventívne navštevovať kardiologickú ambulanciu?

2 lekári a 2 rôzne odpovede, preto ma zaujíma Váš názor.

Ďakujem

Dobrý deň,

disekcia aorty býva často následkom aneuryzmy (výdute). Táto je často dôsledkom postihnutia cievnej steny, najmä v súvislosti s prítomnosťou dvojcípej aortálnej chlopne. Táto sa vyskytuje aj dedične, dá sa odhaliť echokardiogafickým vyšetrením. Pri pozitívnom náleze by mal byť pacient dlhodobo sledovaný pre riziko tvorby výdute.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/