Ako závažný je drobný septálny defekt srdca?

Zodpovedané
16. júl 2021

Dobrý deň,

nášmu dieťatku bol pri prenatálnom ultrasonografickom vyšetrení v 20. týždni zistený drobný muskulárny ventrikulárny septálny defekt 7,9 mm od apexu s bidirekčným tokom.

Všetky ostatné parametre malo v poriadku.

Aká je závažnosť tohto defektu?

Pán doktor, ktorý vykonával sono vravel, že je šanca, že sa defekt uzatvorí ešte v prenatálnom štádiu. Do odporučenia napísal: "Uvedený nález nemá abnormálne genetické pozadie.V prípade súhlasu rodičov však odporúčam konzultáciu s genetikom a amniocentézu".

Amniocentézu chcem odmietnuť.

Môže amniocentéza ovplyvniť riešenie zisteného defektu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa jedná o malý defekt v svalovine srdca, tak jeho závažnosť môže byť zanedbateľná. Rovnako sa môže aj spontánne uzavrieť, či už pred alebo po narodení. Určite bude dobre defekt po narodení skontrolovať srdcovým ultrazvukom a konzultovať u rajónneho detského kardiológa.

Niektoré chyby srdca sa môžu vyskytnúť u genetických syndrómov. Predpokladám, že z tohto dôvodu Vám navrhujú genetické vyšetrenie. Dá sa realizovať ako amniocentéza, alebo odberom krvi.

Viac k tomu Vám povie Váš gynekológ.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/