Aký máte názor na problémy so srdiečkom u 15 mesačného syna?

Zodpovedané
24. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 15 mesačného syna, s ktorým od narodenia chodím ku kardiológovi. Keď sa narodil, tak mal šelest.

Keď sme išli na prvé vyšetrenie, tak doktor povedal, že šelest je na ústupe. Už keď sme tam boli, robil mu všetky vyšetrenia a jediné, čo sa mu nepozdávalo bolo EKG.

Objednal nás na vyšetrenie zhruba po 6 mesiacoch s tým, že EKG bolo v poriadku. Šelest tiež, ale videl na pravej strane srdiečka (chlopni), že sa krv neodčerpáva (neviem presne povedať o čo ide). Krv by sa mala odčerpávať a že synčekovi tam ostáva. Opäť nás objednal na kontrolu, kde to pri vyšetrení videl.

O aký problém ide?

Ako sa to mohlo stať, keď pri úplne prvom vyšetrení doktor nič nevidel?

Dá sa synovi pomôcť nejakými liekmi alebo vitamínmi?

Je ohrozený život môjho syna?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa nálezu sa jedná o nezávažnú nedovieravosť aortálnej chlopne (chlopne sediacej nad ľavou komorou).

Nález nevyžaduje žiadnu liečbu.

Doporučujem Vám pravidelne sledovať vývoj aortálnej chlopne na ultrazvuku u Vášho lekára.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/