Môže sa defekt predsieňového septa u dieťaťa napraviť vekom bez operácie?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

mám polročnú dcérku, ktorá je narodená v 34. týždni. Zistili jej vrodenú chybu srdiečka - defekt komorového predsieňového septa. Jeden defekt má 2 mm, ďalší 8 mm. Chodím s ňou každé 2 - 3 mesiace na kontroly. Papá pekne, občas sa trošku spotí. Okrem tejto vady má na srdiečku aj šelest. Lekári tvrdia, že operácia zatiaľ nie je potrebná.

Je možné, že by sa defekt predsieňového septa u dieťaťa napravil vekom bez operácie?

Ďakujem

Dobrý deň,

malé defekty sa môžu aj spontánne zavrieť, väčšie potrebujú intervenčný zákrok.

Doporučujem pravidelné kontroly defektu. Časom sa ukáže, ktorým smerom sa to vyvíja.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/