Je potrebné pri predaji nehnuteľnosti oznámiť, kto v dome zomrel?

Zodpovedané
16. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom povinnosti predávajúceho pri predaji nehnuteľnosti.

Som povinná potenciálnemu kupujúcemu povedať to, že kto v dome/byte zomrel?

Ak to nikto nepovie, znamená to, že nikto tam nezomrel?

Ak pradedko zomrel v predsieni pred 40 rokmi, musím to pri predaji oznámiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

takáto povinnosť oficiálne neexistuje, žiaden zákon takúto povinnosť neukladá.

Neinformovanie o tejto skutočnosti nespraví daný právny úkon neplatný.

Smrť je prirodzenou súčasťou života a na tú otázku neexistuje jednoznačná odpoveď.

Skôr ide o morálny a etický pohľad predávajúceho.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com