Je väčšia pravdepodobnosť, že dcérka bude mať ploché nohy, ak neprejdeme k tvarovanej klenbe?

Zodpovedané
25. mar 2021

Dobrý deň,

dnes bola dcérka na poradni na 3 rôčky a lekárka nám povedala, že máme prejsť k obuvi, kde je tvarovaná klenba, lebo bude mať ploché nohy. Dcérka iné topánky ako barefoot nemala, zvolili sme si ich kvôli tomu, že sú širšie v okolí prstov a majú ohybné podrážky. No, teraz som zneistela. Naozaj sa bojím plochých nôh, ale nechcem opustiť barefoot kvôli jej výhodám.

Dcérka doma chodí iba v ponožkách a vonku má barefoot obuv a zatiaľ sa mi nezdá, že sa jej tvorí klenba, takže sa dosť obávam.

Je väčšia pravdepodobnosť, že dcérka bude mať ploché nohy, ak neprejdeme k tej tvarovanej klenbe?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba si uvedomiť, že klenba sa tvorí fyziologicky tak, že nôžka pracuje, svaly nôžky sa posilňujú, klenba sa prirodzene dvíha.

Ja osobne mám dve deti, 6 a 9 rokov, obaja sú BF od prvých krokov a majú obaja klenbu pekne vyrysovanú.

Práve naopak, ide o mylný stereotyp, kde pediatri majú zaužívané, že klenbu tvorí topánka. No nie je to tak. Takže pokojne pokračujte s BF, pokiaľ má dieťatko problém, tak odporúčam navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vám zhodnotí celkové držanie tela a prípadne navrhne cviky na podporu oslabených svalov.

Prajem Vám pekný deň.
Veronika Palková
bosacik@bosacik.sk
www.bosacik.sk
+421918480322