Ako prežiť hypnopôrod v slovenskej pôrodnici?

Zodpovedané
5. feb 2020

Dobrý deň,

absolvovala som Váš kurz v 22. týždni a odvtedy sa poctivo pripravujem na hypnopôrod. K Vašim materiálom počúvam aj anglické nahrávky, čítam si pozitívne príbehy o pôrodoch a veľa okolo toho študujem.

Skutočne som verila tomu, že to zvládnem. No dnes sa mi už po všetkých tých posmeškoch zo strany zdravotníkov, naozaj stratili všetky ilúzie a pozitívne myslenie.

Môj partner nie je presvedčený, že pôrod má patriť žene a nie lekárom. Celý čas sa nezapája. Pri každom zdravotníkovi si vypočujem spochybnenie aj najmenších a najjednoduchších požiadaviek z môjho pôrodného plánu.

Najhoršie je, že to všetko spochybňujú a vysmievajú sa. "Takých tu už bolo a nakoniec žobronili o podporu zo strany lekárov."

V mojom širokom okolí nie je pôrodnica, kde by boli aspoň trochu otvorení prirodzenému pôrodu. Chystám sa do pôrodnice o dve mestá ďalej, cca 60 km.

Primár dnes zamietol polovicu môjho plánu a nebol ochotný akceptovať jednoduché veci. Napr. zavedenie kanily, časté monitorovanie (vraj to musí byť každých 15 minút. Dokonca sa mám pripraviť na to, že budem ležať v prípade komplikácii. Vaginálne vyšetrenia sa vraj musia robiť podľa zákona každé dve hodiny.

Pri odmietaní Kristellerovej expresie ma začal strašiť, že pokiaľ nebude tlačiť na brucho, tak sa mám pripraviť na to, že dieťa budu vyťahovať zvonom alebo kliešťami.

Mám týždeň do termínu a je mi do plaču.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ako hovorí aj svetoznámy pôrodník Michel Odent - bezpečné prostredie a podporujúci ľudia okolo rodiacej mamičky, sú kľúčové faktory pre priebeh pôrodu.

Preto treba zvážiť, či ísť do pôrodnice, kde ste už teraz zažili nerešpektujúci prístup a nepodporu.

Pokiaľ je to čo len trochu možné, pokúsila by som nájsť iné zariadenie. Situácia je taká, že nie v každej pôrodnici je možné všetko a ženy sú preto často donútené cestovať tam, kde ich priania podporia. Obzvlášť, ak sa jedná o to, že vo svojich prianiach sa chcú vyhnúť zastaralým postupom, ktoré sa nezakladajú na aktuálnych vedeckých poznatkoch.

Postupy, ktoré píšete, Svetová zdravotnícka organizácia zaradila do kategórie medzi jednoznačne škodlivé, alebo nevhodne používané (patrí tam aj rutinné zavedenie kanyly, rutinne nariadená poloha v ľahu na chrbte počas pôrodu, časté vaginálne vyšetrenia).

Aj keď máte už len týždeň do termínu, stále je čas pozrieť sa aj do inej pôrodnice. V rámci tejto poradne nie je priestor, aby som Vám pomohla viac.

Neviem z akej ste lokality, na koľko kurzy robíme po celom Slovensku.

Prosím, napíšte nám dnes mail cez náš web, môžeme sa spolu pozrieť na Vaše pôrodné priania a ak to bude v našich silách, pomôžeme Vám nájsť zariadenie, kde nájdete podporu.

Zatiaľ pekný deň!

Mgr.Hana Rollová
Lektorka kurzov Hypnopôrod Slovakia™
hana.rollova@gmail.com
tel: 0917480077
www.hypno-porod.sk
www.hypno-porod.com/facebook