Aký máte názor na cvičenie Vojtovou metódou a šatkovanie?

Zodpovedané
31. okt 2020

Dobrý deň,

moja dcéra sa narodila v 27. týždni a odporučili nám cvičiť Vojtovu metódu. Rehabilitačné sestry ale nezdieľajú môj pozitívny vzťah k šatkovaniu. Dokonca tvrdia, že pri takomto type cvičenia šatkovanie nepomáha k správnemu psychomotorickému vývoju dieťatka.

Aké sú Vaše skúsenosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

ku každému dieťatku je treba pristupovať individuálne, keď má špecifické potreby. Častokrát sa lekári pozerajú separátne na matku a na dieťa - nevnímajú ich ako celok. Môžete si sama odpovedať na otázku, či nosíte svoje dieťatko, s ktorým cvičíte Vojtovku - aj len na rukách. Myslím, že určite áno. Keď sa s ním prechádzate, potrebujete ho rozptýliť, alebo ak sa mu nedarí zaspať a plače, takmer každá mama intuitívne vezme dieťatko a uspí ho na rukách. Takže dieťatko nosíte. Niektoré svaly sa dajú stimulovať aj v šatke alebo v nosiči - pri nosení. Dieťatko je častokrát pokojnejšie a napríklad po zaspaní mu vieme polohovať hlavičku na danú stranu (pri torticollise).

Čiže pri samotnej starostlivosti o dieťatko sa noseniu nevyhneme a jednoduchšie aj pre nás a aj bezpečnejšie pre dieťatko je nosenie v správnej ergonomickej pomôcke.
Sú už fyzio centrá, kde sa o nosenie začali zaujímať a vedia ho zakomponovať do svojho pohľadu - napríklad sme robili školenie o nosení a jeho benefitoch, správnom nosení v centre Vitalclinic. Ak by ste mali možnosť, môžete sa poradiť aj na ich stránkach:
https://vitalclinic.sk

Nie sme študované lekárky, ani fyzioterapeutky, aj keď je to veľmi zaujímavý a komplexný odbor, toto však máme odpozorované zo svojej nosiacej praxe.
Kontakt (ktorý vieme zabezpečiť práve nosením) má však pre dieťatko oveľa väčší význam a prínos po psychickej stránke. Viacero článkov môžete nájsť aj na našom blogu: https://www.sestrice.com/blog/

lekári častokrát nerozlišujú medzi ergonomickým a neergonomickým nosením. Vtedy je dobré sa obrátiť aj na ďalšieho odborníka, ktorý má s nosením skúsenosti (napr. Fyziomama v Trnave), fyzioterapeutka Veronika Mihalská, alebo už vyššie spomínané centrum Vitalclinic.

Dúfame, že sme s našou odpoveďou boli nápomocní a držíme palce! Ak by ste mali na nás ďalšie otázky, nech sa páči, napíšte nám <3

Za Sestrice
Barbora