Ako sa dá dohodnuť ohľadom BSM bez súdu a bez znalcov?

Zodpovedané
28. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom BSM. Mali sme súd a rozviedli nás. S bývalým mužom sa chceme dohodnúť na BSM bez súdnych poplatkov a bez znalcov.

Mám dom, ktorý som získala ešte pred uzavretím manželstva darovacou zmluvou. Bývalý dal väčšiu časť peňazí do domu, ktorý sme počas a pred manželstvom prerábali. Prerábali sme ho svojpomocne. Počas manželstva si ex kúpil dve auta, štvorkolku.

Mám nárok na auto?

Keď ex bude s tým súhlasiť, tak mu musím dať peniaze za to auto?

Ako je to s vyplatením peňazí, ktoré tu ex dal?

Načo sa máme zamerať ohľadom vyplatenia peňazí za prerábku?

Dom je už celý prerobený.

Je potrebné zavolať odhadcu, aby určil hodnotu domu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa s bývalým manželom na vyporiadaní dohodnete, je plne vo Vašej réžii, že ako sa vysporiadate.

Vo všeobecnosti platí, že:

  • Ak bol dom iba rekonštruovaný (a nie zbúraný a postavený nanovo), je aj naďalej vo Vašom vlastníctve, pričom Váš bývalý manžel má nárok na náhradu toho, o čo dom zhodnotil.
  • Autá a štvorkolka pravdepodobne patria do BSM, čiže máte nárok na podiel na nich.
  • Nevyžaduje sa zhodnotenie hodnoty domu znalcom.
  • Za to, že ste ako manželia užívali Váš dom, by Vám Váš manžel mal uhradiť istú odplatu (akési "kvázinájomné), ak Vám ju neuhrádzal už počas manželstva.

Odporúčam Vám, aby ste celú dohodu o vyporiadaní uzavreli písomne.

Ak sa dohodnete, ktoré z vyššie uvedených pravidiel budete pri vyporiadaní dohodou zohľadňovať a ktoré nie, resp. v akej miere si vzájomné pohľadávky započitate, mala by byť celá záležitosť pomerne jednoduchá.

Napriek tomu by som Vám odporúčala, aby ste na účely prípravy dohody o vyporiadaní oslovili advokáta. Ide o pomerne komplexný úkon a ak by zmluvu vypracovával laik, existuje značné riziko, že bude zmluva nejednoznačná/nezrozumiteľná a z toho dôvodu neskôr vyhlásená za neplatnú.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk