Budem v prípade rozvodu musieť vyplatiť manžela z časti splácania hypotéky počas manželstva?

Zodpovedané
13. apr 2023

Dobrý deň,

pred uzavretím manželstva som si brala hypotéku sama na seba. Po svadbe manžel nie je súčasťou hypotéky. Zvažujem rozvod.

Budem ho v prípade rozvodu musieť vyplatiť z časti splácania hypotéky počas manželstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri zrušení BSM sa predpokladá, že podiely oboch manželov sú rovnaké, pričom každý z manželov môže žiadať náhradu toho, čo zo svojho majetku investoval na veci patriace do BSM, resp. na veci patriace druhému manželovi.

Vo Vašom prípade bude potrebné posúdiť celú vec komplexne. Ak by sa hypotéka napríklad vzťahovala na byt patriaci Vám, ktorý s manželom počas trvania manželstva užívate, mohli by byť splátky úveru uskutočnené Vaším manželom považované za protihodnotu poskytnutého bývania. V tom prípade by ste manželovi nemuseli vracať peňažné prostriedky, ktoré za Vás uhradil banke.

Ak by sa však úver vzťahoval na majetok, ktorý užívate iba vy (napr. víkendový dom, v ktorom iba vy trávievate víkendy), boli by ste zrejme povinná vyplatiť manželovi to, čo za Vás uhradil banke.

Pri samotnom vyporiadaní BSM súd posudzuje okrem iného aj to, kto z manželov a v akej miere prispieval na domácnosť. Tento príspevok sa potom premieta do rozhodnutia o zrušení BSM tak, že jeden z manželov je povinný tomu druhému vyplatiť sumu, ktorou sa podiely manželov dorovnajú.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk