Dá sa darovať dom zaťažený hypotékou?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

stará mama vlastní dom, má 3 deti. Po dedovi - druhom vlastníkovi prebehlo dedičské konanie. Babkina polovica a dedova polovica sa delila medzi babku a 3 deti. 2 deti sa svojho podielu vzdali v prospech babky, jednemu zostal podiel. V tomto dome aktuálne býva už dlhé roky len babka s jedným dieťaťom (toto sa vzdalo svojho podielu), ktorému by chcela dom darovať, ale je tam na neho aj hypotéka.

Bolo by to v takomto prípade možné?

Ak áno, tak najlepšie to urobiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

prevod domu s hypotékou (záložným právom) je v zásade možný. V prvom rade treba celú záležitosť skonzultovať s bankou, v prospech ktorej záložné právo vzniklo.

Ohľadne prípravy príslušnej prevodovej zmluvy by som Vám odporúčala obrátiť sa na advokáta.

Ak by ste mali záujem o moje služby v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk