Dedičské konanie bolo zastavené pre nemajetnosť. Je to v poriadku?

Zodpovedané
28. júl 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť vo veci závetu. Pred rokom mi zomrela stará mama. V podstate už nemala na seba žiaden majetok, ani účty. No za života spísala závet v môj prospech na jednu nehnuteľnosť s pozemkami v intraviláne obce. Závet bol ako záloha pre mňa, nakoľko som musela dosť peňazí investovať do vyrovnania pozemkov, geometrických plánov a rôznych ďalších formalít, a keby v tom čase babka zomrela, tak to bolo poistené závetom. Ale túto nehnuteľnosť sa nám podarilo ešte za jej života previesť na mňa darovacou zmluvou, ale išlo iba o dom a priľahlý pozemok, ostatné pozemky v intraviláne v darovacej zmluve neboli, ale boli v závete. Teraz mi prišlo uznesenie, že dedičské konanie bolo zastavené pre nemajetnosť, aj keď je v uznesení spomenuté, že zanechala závet a je tam napísané, čo závet obsahuje. Toto uznesenie prišlo mne a jej trom deťom. Pričom sa tam píše, že ďalšia vnučka, ktorá usporiadala pohreb prisvedčila, že babka bola nemajetná.

Je v poriadku, že konanie zastavili a závet vlastne čítali mimo nás?

Pri spisovaní závetu notár hovoril, že závet sa otvára až na dedičskom konaní pred dedičmi.

Mám sa odvolať?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup notára mi nepríde v poriadku, Od začiatku ste mali byť riadne informovaná o prebiehajúcom konaní, keďže ste v závete boli uvedená ako dedič.

Otázka, či napadnúť zastavenie konania alebo nie, by mala závisieť hlavne od toho, či môžete mať reálne prospech z toho, ak sa závet vo zvyšnej časti vykoná (t. j. ak pozemky, ktoré by ste mohli zdediť, majú nejakú hodnotu).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk