Aká je liečba, keď sa zistí edém terča zrakového nervu?

Zodpovedané
15. feb 2024

Dobrý deň,

pani doktorka má podozrenie u našej 12-ročnej dcérky na edém susp. drúzy TZN ou. Ideme na CT mozgu. Mám veľký strach.

Ak sa edém potvrdí, tak aký je potom postup liečby?

Veľmi sa bojím, čo ten opuch môže spôsobovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

drúzy zrakového nervu často spôsobujú opuch zrakového nervu, či už ozajstný alebo niekedy len zdanlivý. Prítomnosť drúz je možné odhaliť napr. ultrazvukom alebo autofluorescenčnou fotografiou terča zrakového nervu. Liečba drúz terča zrakového nervu zatiaľ nie je známa.

Väčšinou však nedochádza k poškodeniu zraku. Je však potrebné nález sledovať pomocou počítačovej perimetrie, OCT terča a zrakovou ostrosťou.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk