Má zmysel vyšetrenie dieťaťa u očného lekára na vlastnú žiadosť?

Zodpovedané
5. nov 2023

Dobrý deň,

môj 10-ročný syn nosí okuliare od 6 rokov a mal aj okluzor. 5-ročná dcérka zatiaľ mala vždy na preventívnych prehliadkach u pediatra zrak v poriadku, avšak zvažujem, že by som ju vzala k očnému lekárovi na lepšie vyšetrenie.

Má to zmysel?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže Váš syn nosil okluzor, znamená to, že mal - resp. má tupozrakosť. Táto môže byť dedičná a môže sa vyskytnúť aj u Vašej dcérky.

Šanca na vyliečenie tupozrakosti je najlepšia do 6. roku života. Potom je už nízka a zrak ostáva znížený väčšinou po celý život.

Vyšetrenie zraku pediatrom nemusí vždy priniesť spoľahlivý výsledok najmä vtedy, ak sa zraková ostrosť nevyšetruje pre každé oko zvlášť. Každému rodičovi odporúčam, aby svoje dieťa nechal vyšetriť očným lekárom najlepšie v 3. roku života. Vtedy dieťa už väčšinou dostatočne spolupracuje pri vyšetreniach a šanca vyliečiť tupozrakosť je vysoká. Preto aj Vám odporúčam čo najskôr navštíviť očného lekára s Vašou dcérkou.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže a prajem Vám všetko dobré.
S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk