Môže byť príčinou častých bolestí hlavy u dcérky očné ochorenie?

Zodpovedané
2. mar 2024

Dobrý deň,

moja 8-ročná dcéra máva často bolesti hlavy. Hlava ju bolieva, keď má zvýšenú teplotu. Bolí ju aj skoro pri každej ceste autom, v poslednom čase po väčšej fyzickej námahe, no bolieva ju aj "bez príčiny" počas dňa, najmä v čelovej oblasti. V minulosti už kvôli týmto bolestiam bola vyšetrená neurologičkou, ktorá jej nič nezistila. Očné vyšetrenie u detskej lekárky mala v poriadku, aj oftalmologické vyšetrenie pred cca troma rokmi bolo ok.

Je i napriek tomu možné, že by jej ťažkosti mohli súvisieť s nejakým očným ochorením?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, bolesti hlavy môžu byť spôsobené aj očnými ochoreniami. Najčastejšia príčina býva nevykorigovaná refrakčná chyba (dioptrie). Niektoré deti majú menšie oko a tým viacej plusových dioptrií. Pomocou zaostrovania šošovky (akomodácie) sú schopné tieto dioptrie zaostriť, aby videnie nebolo rozmazané. Je to však pre veľmi namáhavé a môže to viesť k bolestiam hlavy. Preto je potrebné očné vyšetrenie refrakcie v cykloplégii (po rozkvapkaní).

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk