Dá sa keloidná jazva korigovať?

Zodpovedané
13. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom môjho problému. Po prvom cisárskom mi zostala keloidná jazva. Pri druhom cisárskom ju vyrezali. Teraz je ešte väčšia, výrazne vystúpená a červená. Nebolí ma, len je neestetická.

Dá sa to korigovať, alebo jazvu zásahy len zhoršia?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň.

Keloidná jazva, ak myslíme naozaj keloidnú, ktorá svojimi rozmermi presahuje pôvodnú jazvu, tak tú nie je vhodné chirurgicky riešiť. Veľmi často sa nakoniec stáva, že následná jazva je ešte horšia a to aj s niekoľko mesačným odstupom, hoci po zašití niekoľko týždňov môže vyzerať skvele.

Keloidná jazva je porušená regulácia tvorby a resorbcie jazvovitého tkaniva v danej lokalite u disponovaných jedincov.

Odporúčam navštíviť plastického chirurga, prípadne viacerých a poradiť sa o postupe vo vašom prípade. Niekedy zvyknú pomocť kotikoidy alebo iné viac menenej konzervatívne postupy.