Je možné odstrániť znamienko 5 mesačnému dieťaťu?

Zodpovedané
22. aug 2021

Dobrý deň,

moja 5 mesačná dcéra sa narodila so znamienkom na pravom líci - cca 2,5 cm x 1,5 cm. Už v pôrodnici sa vyjadrili, že by zvažovali odstránenie čo najskôr. Aj jedna lekárka na hematológii sa tak vyjadrila.

Keď sme prišli na konzultáciu na plastickú chirurgiu, tak bolo nám povedané, že najskôr v predškolskom veku. Priznám sa však, že my by sme to radi riešili aj skôr.

Podobné znamienko máme už v rodine u dieťaťa v predškolskom veku a vidíme, že spolupráca v takom veku je ťažšia. Zároveň nás trápi aj estetická stránka a strach, že to budú deti v kolektíve tak povediac veľmi riešiť.

Je možné už v takomto veku riešiť odstránenie znamienka?

Ak to neodporúčate, tak kedy je podľa Vás najvhodnejší čas?

Zároveň sme počuli o laserovom spôsobe odstránenia a zoškrabávaní znamienok.

Sú možné aj takéto spôsoby?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

u nespolupracujúcich detí najmä pri citlivých lokalitách je zákrok možný len v celkovej anestézii.

Na celkovú anestéziu detí v tak mladom veku sú potrebné špeciálne podmienky a školený personál.
Čiže je to prevažne možné len v štátnych zariadeniach spolupracujúcich s detskými anesteziológmi.

Na to väčšina súkromných zariadení pripravená nie je, vrátane nášho.

Rozumiem Vašim obávam o psychologický aspekt no zvážiť treba aj riziko/benefit operácie v celkovej anestézii a navyše v období intenzívneho rastu jazva nemusí rásť symetricky s okolitou kožou, čím sa môžu vytvárať kontraktúry (ťahanie okolitých tkanív) a tým rôzne deformácie, esteticky ešte rušivejšie ako znamienko samé.

S postupmi laserom alebo povrchovým znesením v prípade vrodených znamienok nemám skúsenosti ale v literatúre sa to neodporúča.

Odporúčam kontaktovať viacero pracovísk osobne alebo fotografiou mailom a rozhodnete sa na základe ich odporúčaní. Predpokladám, že sa budú dosť odlišovať.

U svojho dieťaťa by som pravdepodobne počkal aspoň do veku cca 8 - 10 rokov.
Ideálne až po puberte.