15 ročnej dcére som našla sexuálne pomôcky. Ako mám reagovať?

Zodpovedané
15. jan 2020

Dobrý deň,

dnes ráno som našla v posteli mojej skoro 15 ročnej dcéry sexuálne pomôcky. Konkrétne lubrikačný gél a vibrátor. Veľmi ma to šoklo.

Ako sa mám s ňou o tom rozprávať?

Skadiaľ to má, tak to teda neviem.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

veľa pri tomto závisí aj od vášho vzťahu. Pri akomkoľvek začatí témy sa môže stať, že sa dcéra zasekne, nejako odvrkne. Treba preto zvoliť prístup, ktorý ju neodstraší. Kľúčová je rozhodne dôvera a svoju úlohu zrejme zohrá aj ostych. Môžete aj vy vyjadriť, že sa cítite neisto. Buďte úprimná. Premyslite si, akú správu by ste rada dcére odovzdali a podľa toho zvoľte prístup.

Rozumiem, že vás to šoklo. Je však prirodzené, že objavuje svoju sexualitu, skúša, zisťuje. Netreba preto sex a ani masturbáciu označovať za niečo zlé.

Skúste jej opísať situáciu neutrálne, že ste si niečo všimli a možno len stručne jej naznačte, že ak by sa potrebovala o niečom rozprávať, že ste tam pre ňu. Ak máte nejaké obavy, vyjadrite ich. Ak máte nejakú hranicu, ktorú by ste chceli zadať, citlivo môžete.

Buďte pripravená odpovedať ak sa bude pýtať. Predpokladám, že mnoho potrebných informácii už má. Skúste porozmýšľať, čo by pri takomto rozhovore s vašimi rodičmi pomohlo vám.

Odporúčam vyhnúť sa nejakej kritike, otázkam, odsúdeniu. Prijmite to, skúste nastoliť atmosféru dôvery a vyjadriť dcére, že ste tam pre ňu, že ju vypočujete ak treba a že sa jej snažíte rozumieť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com