4,5 ročná dcéra kaká iba do plienky a do nohavičiek. Ako jej môžem pomôcť?

Zodpovedané
6. dec 2019

Dobrý deň,

moja 4,5 ročná dcéra odmieta vykonávať stolicu na záchode a aj do nočníka. Vždy to robí do plienky alebo do nohavičiek. Keď jej plienku nedám, vykaká sa do nohavičiek. Veľmi nás to trápi.

Na dcére vidieť, že sa hanbí. Skúšali sme aj odmeny, psychologičku. Žiadna zmena nenastala. Stolicu má pravidelne. Zápchu a ani tvrdú stolicu nemá. Skôr jej nevyhovuje poloha na záchode. Potrebuje si kvoknúť.

Ako jej môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade treba vylúčiť nejaký zdravotný problém. Ak normálne nepoužívala toaletu nikdy, a tieto problémy pretrvávajú od začiatku nácviku hygienických návykov, je možné, že ide o nejaký zdravotný problém.

Ak kakala normálne aspoň po dobu 6 mesiacov a následne začala kakať zase do plienky a do nohavičiek, je pravdepodobné, že ide o problém psychickej povahy.

Ak sa nepotvrdí zdravotný problém, určite sa obráťte na psychológa.

Čo môžete robiť doma je poskytovať jej bezpečné a prijímajúce prostredie, prijímať jej emócie a nechať ju ich slobodne prejaviť. Poskytujte empatickú reakciu.

Dávajte dcérke na výber a rešpektujte jej rozhodnutia. Dôverujte jej, aj jej to prejavujte. Ponúkajte slová ocenenia. Netrestajte, nekritizujte, obrňte sa trpezlivosťou. Dcérka momentálne inak nevie a treba citlivo pátrať po príčine.

Vnímajte ju, jej signály a adekvátne reagujte na jej potreby.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com