Ako komunikovať s 9 ročnou slečnou?

Zodpovedané
28. júl 2019

Dobrý deň,

mám skoro 9 ročnú dcéru, ktorá je vyspelejšia ako jej rovesníci. Posledný rok - dva však bojkotuje so všetkým. Keď jej poviem, aby si upratala izbu, aby mi pomohla, tak robí všetko proti. Keď ju poprosím, aby si vytriedila staré tričká, tak vyberie jedno a skončí.

Skúšali sme ísť na ňu v dobrom i v zlom a nič nezaberá.

Ako s ňou máme komunikovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

najlepšie funguje rešpektujúca komunikácia.
Bez trestov, odmien, príkazov. Dcéra by mala byť v komunikácii váš partner.

Deti lepšie berú keď sa ich pýtame na názor, angažujeme ich do rozhodnutí rodiny. Ak máte na ňu nejakú požiadavku, skúste sa jej spýtať koľko času potrebuje, aby to spravila, kedy s tým vie začať. Nastavte si budík. Povedzte, čo potrebujete vy.
Spravte dohodu. Dohoda zaväzuje k tomu, aby bola dodržaná.

Samozrejme, dcéra by mala mať pevne stanovené hranice a malo by sa dbať na to, aby boli dodržané. Ak to nepôjde skúste tzv. pokročilé zadávanie hranice. Ak sa rozhodneš upratať si izbu, rozhodneš sa, že dnes budeš pozerať TV. Ak sa rozhodneš nechať izbu rozhádzanú, rozhodneš sa dnes TV nepozerať.
Takto zodpovednosť bude niesť ona. Len si zvážte aké možnosti jej dáte. Mali by ste byť pripravená dodržať obe, nech sa rozhodne akokoľvek.

Môžete si tiež ako rodina vypracovať pravidlá. Napíšte každý svoje predstavy, potom o tom diskutujte, a spíšte si finálne znenie, pod ktoré sa každý podpíše a tým bude súhlasiť s dodržiavaním.

Dcéra prechádza citlivým obdobím, môže byť aj skorší nástup puberty. Skúste jej zrkadliť emócie, pocity, správanie. Mala by sa cítiť prijatá, rešpektovaná a bezpečne. Vtedy je väčšia šanca ku spolupráci a dohode.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com