Ako naučím dvojročné dievčatko chodiť na nočník bez záchvatov plaču?

Zodpovedané
25. aug 2019

Dobrý večer,

mám dvojročnú dcérku, ktorá odmieta chodiť na nočník a na wc. Keď sa ju snažím tam posadiť, tak stačí, že len nočník uvidí a už plače. Ale to až tak, že ju trasie. Potom sa zasekne a nevykaká sa aj celý deň.

Keď ide kakať do plienky, tak urobí len pápa a vtedy sa na ňu nesmie nikto ani len pozrieť. Skúšali sme ju dávať na nočník už od roka. Spočiatku nemala problém. Potom ako keby seklo a dostáva záchvaty.

Ako ju naučím chodiť na nočník?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam dať jej čas.

Prechod na nočník a na toaletu je pre deti veľký krok. Musia byť zrelé aj fyzicky aj psychicky.
Zdá sa, že sadnutie si na nočník jej spôsobuje nepohodu. Netreba na to tlačiť ani robiť z roho tému číslo jeden. Môžete jej nočník ponúknuť, nechať ho na viditeľnom mieste ale ak sa rozhodne vykakať do plienky, bolo by dobré to rešpektovať. Ešte má čas.

Deti prirodzene chcú byť ako dospelí a chodiť na toaletu, učia sa tým, že nás sledujú a chcú byť ako my. Je to však ďalší vývinový stupeň a každé dieťa má individuálne tempo a nácvik na toaletu sa deje u každého v inom čase.

Vnímajte dcérku, sledujte čo vám komunikuje, jej signály. Vyjadrite jej porozumenie, vytvárajte pohodu a kľudné prostredie. Ak sa rozhodne na nočník sadnúť, netreba to nijako oslavovať, len jemne oceniť a čas tam sa jej snažiť spríjemniť.

Pokiaľ tam byť nechce, zatiaľ by som tomu nechala voľný priebeh. V dvoch rokoch to naozaj ešte netreba uponáhľať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com