Ako ovládať svoj hnev a bezmocnosť?

Zodpovedané
29. máj 2022

Dobrý deň,

vždy som bola veľmi výbušný typ. Okolie si zvyklo. Rýchlo vzbĺknem a potom zhasnem a následne hasím, čo som spôsobila. Viem sa rýchlo ospravedlniť. Viem, že mám takú povahu.

Merítko veci ale je, odkedy mam dieťa, neviem ovládať svoj hnev pri ňom. Malý ma rok. Sú dni kedy ma z vyčerpania (môjho) tak irituje, že nevládzem a viem veľmi vybuchnúť. Búcham dverami, rozhadzujem predmety a pod. Syn nechápe, čo robím. Bojím sa, aby som mu nespôsobila nejakú traumu, aby sa ma nebál.

Ako ovládať svoj hnev a bezmocnosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vzorce vášho správania máte hlboko zakorenené vo svojej osobnosti. Na formovanie vašej osobnosti mali vplyv viaceré faktory ako dedičnosť, výchova, ktorú ste sama dostávali, vzťahová väzba medzi vami a vašou matkou, sociálne prostredie a pod. Nevieme to preto vyriešiť len takto jednorázovo cez túto poradňu. Veľmi však oceňujem, že si váš problém dokážete pomenovať a máte snahu to riešiť.

Váš synček je ako špongia a učí sa najviac napodobňovaním od vás, to je fakt ktorý si treba veľmi dobre pri výchove uvedomiť. Aj z tohto dôvodu vám odporúčam venovať sa zvládaniu svojho hnevu v prospech vás aj vášho syna.

Vyhľadajte odborníka, ktorý by vás v tomto smere viedol a pomohol vám, aby ste dokázali rozpoznať svoje emócie a následne aj reagovať na ne ešte vtedy, keď sú len v začiatkoch.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička