Ako pomôcť 20 mesačnej dcére, aby prekonala strach z lietajúceho hmyzu?

Zodpovedané
10. jún 2019

Dobrý deň,

moja 20 mesačná dcérka má panické záchvaty z lietajúceho hmyzu. Bojí sa motýľov a všetkého malého, čo lieta. Chytí si uši a začne plakať, zajakáva sa a dusí ju.

Snažím sa jej vysvetliť, že to nič nie je. Nepomáha to. Odmieta ísť na trávu na dvore a k susedom za bránu ani nejde, keďže ju pred pár dňami u nich lietal čmeliak. Nikdy ju nič nepoštípalo.

Ako jej môžem pomôcť prekonať strach?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

strach u detí sa mení a je rôzny. Ak nemala zlý zážitok, ktorý by to vyvolal, predpokladám, že by mohlo ísť o obdobie.

Dôležité je uvedomiť si, že pre dieťa je ten strach reálny. Treba si k nemu kľaknúť, pozrieť do očí, priznať mu, že má strach. Pomenovať to. Dať si čas na to, aby sa ukľudnila.

Následne spolu môžete hľadať stratégiu, čo by jej pomohla. Objatie, mať ju na rukách, popr. dajte dcérke na výber: máš strach, bojíš sa toho motýľa. ale potrebujeme okolo neho prejsť. chytím ťa za ruku alebo ťa vezmem na ruky?

Pokiaľ sa vám zdá panika priveľká, choďte od tej situácie bokom. Každopádne nemali by sme umocňovať v dieťati pocit, že sa je čoho báť.
Záleží to však od jej reakcie, jej intenzity.

Dobré je sa o tom rozprávať aj doma. Dnes sa stalo toto. Čo by ti vtedy pomohlo? Je ešte malinká, tak predpokladám, že nejaká veľká diskusia neprebehne. Každopádne však bude cítiť, že jej strach nebagatelizujete, že sa zaujímate a snažíte sa jej rozumieť. Bude z vás cítiť lásku a bezpečie.

Môžete si spolu doma vyrobiť zázračnú paličku proti hmyzu, postrek (voda) proti hmyzu, čokoľvek čo vymyslíte a bude sa zdať, že jej pomáha. Možno nejaké nádychy, výdychy konkrétne v tej situácii. Tiež môžete čítať knižky s touto tematikou. Neexistuje univerzálny návod. Záleží od vás a vašej kreativity a od toho, čo ona príjme.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com