Ako postupovať pri diagnostike ADHD?

Zodpovedané
20. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom diagnostiky ADHD.

Ako máme postupovať?

Máme sa obrátiť najskôr na psychológa či neurológa?

Môj syn javí viacero príznakov, resp. skoro všetky. Mala som pocit, že som ja neschopná, ale keď sme tomu venovali pozornosť my - rodičia, aj starí rodičia, tak sme zistili, že je adekvátna minimálne diagnostika.

Dá sa s tým pracovať, resp. minimalizovať prejavy?

Je to otázka určitého obdobia, či celého života?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete vek dieťaťa. Ak však máte podozrenie na poruchu pozornosti, popr. poruchu pozornosti spojenú s hyperaktivitou, je potrebná komplexná diagnostika. Na ňu sú potrebné informácie z viacerých zdrojov - od rodičov, učiteľov, lekárov.

Môžete sa poradiť s pediatrom, ktorý vás odporučí ďalej.

Základom pre diagnostiku je psychologické vyšetrenie, doplnené o špeciálnopedagogické. Môžete sa obrátiť na Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Mnohokrát k diagnostike pomôže, popr. je odporúčané logopedické a neurologické vyšetrenie.

Pri správne a odborne stanovenej diagnóze a nastavenej liečbe sa s ADHD dá úspešne pracovať. U niektorých ľudí pretrvávajú príznaky až do dospelosti, u niekoho sa príznaky upokoja.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com