Ako riešiť nadmernú agresivitu u 3,5 ročného chlapca?

Zodpovedané
15. júl 2019

Dobrý deň,

syn má 3,5 roka a asi taký mesiac dozadu nám začal papuľovať - keď mu povieme niečo, čo sa mu nepáči, tak odpapuľuje naspäť typu: "Pod sa už kúpať. Nie, ty sa choď kúpať, debil mamka!"

Na ihrisku sa začal správať povýšenecky k druhým deťom - kričí na nich, keď urobia alebo povedia niečo nesprávne, pohoršuje sa nad tým. Včera som mu chcela dať kraťasy, tak pred šiestimi mamičkami mi vynadal, kopol do kraťasov a odbehol. Keď mu nedovolíme napr. pozerať telku, tak zvraští tváričku a hovorí, že je taký veľmi nahnevaný, že nemôže pozerať.

Nevieme, kde sa v ňom berie táto výbušnosť voči nám i cudzím, doteraz nebol nijak agresívny ani nič.

Nevieme ako reagovať. Dookola vysvetľujeme, že tak sa nespráva, hneď sa ospravedlní.

Ako riešiť nadmernú agresivitu u 3,5 ročného chlapca?

Je to niečo patologické, či v jeho veku ešte v rámci normy?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Nepíšete či chodí do škôlky, či sa u vás udiala nejaká zmena keď sa to začalo, nepoznám detaily, tak neviem konkrétne odpovedať.

Avšak synček sa tiež nachádza v období autonómie a vôle, alebo inak v období vzdoru. Veľa vecí chce robiť sám, veľa však nedokáže a vnútri zvádza boj. Rodič by mal v tomto období odhadnúť správnu mieru toho, čo za dieťa spraví a čo ho nechá robiť samé.

Môže byť, že syn testuje hranice, poprípade niekde odpozeral také správanie, výrazy, chce sa presadzovať sám, valcujú ho emócie. A možno všetko dokopy.

Pri situácii s kúpaním je pravdepodobné, že ani nevie, že vraví niečo nevhodné. Takéto slová deti väčšinou niekde počujú. Môžete skúsiť povedať: Vidím, že sa ti nechce ísť kúpať a preto mi hovoríš takéto slová. Hnevá ťa to. Treba sa však okúpať. Koľko minút potrebuješ? Kedy môžeš ísť? Pôjdeš teraz alebo o 5 minút?
Skúste rôzne. Dohodnúť sa. Poprípade ak vie, že vraví čo nemá a chcete mu dať hranicu, tak dajte.

Na ihrisku treba rozhodne dať hranicu. Hneváš sa. Nechceš si dať krátke gate. Do vecí sa však nekope. Gate nie sú na kopanie. Môžeš kopať do lopty/kameňa/nejakej inej alternatívy.

Primárne treba pracovať s emóciami. Reflektovať ich. Prijať ich. Pri nežiadúcom správaní dať hranicu. Deti objavujú emócie a valcujú ich. Rodič by ich mal sprevádzať, pomôcť dieťaťu nájsť spôsob ako ich zvládnuť.

Neviem odhadnúť mieru agresivity z týchto situácii, avšak javia sa mi relatívne bežné. Ak by ste mali pocit, že sa vám ťažko so synom komunikuje, situácie sú pre vás ťažšie zvládnuteľné, popr. sa vám bude zdať, že sa to vymyká všednosti, skúste sa obrátiť na psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com