Ako riešiť plač štvorročnej dcérky, ktorá chodí na víkendy k otcovi?

Zodpovedané
21. mar 2020

Dobrý deň,

dcérka má 4 roky a od jej 1,5 roka s ňou žijem sama. K svojmu otcovi chodí každý druhý týždeň na 4 noci. On si ju berie zo škôlky. Ak nastane situácia, že nejde do škôlky a berie si ju odo mňa, tak dcérka hrozne plače, že k nemu nechce ísť spinkať, že ho nechce.

Keď vie, že ide k nemu bez spánku, čo chodí každý druhý týždeň, tak to ide v pohode, ale stále sa ma pýta, či tam bude spinkať.
Snažím sa ju stále pripravovať na to, keď pre ňu ma prísť do škôlky ex a má uňho spať, ale stále sa rozplače. Pýta sa ako dlho tam bude spať a hovorí, že ona nechce tata. Ráno sa zobudí s plačom a stále hovorí, že ho nechce a nechce tam spinkať.

Snažím sa jej stále vysvetľovať, že aj on ju ľúbi a aj on s ňou chce tráviť čas. Učím ju, že musí stále hovoriť svoj názor, čo sa jej páči a čo nepáči a že to musí povedať aj jemu. No jej odpoveď je, že mu to mám povedať ja (mňa však ex v ničom nepočúva).

Bývalý partner má novú rodinu a o 1,5 roka mladšie dieťa. Nemáme vôbec dobrý vzťah, čo dcérka aj vidí. Snažím sa pred ňou s nim nehádať, ale on to nerešpektuje. On nechápe ani to, že dieťa je iné pri matke, iné pri otcovi, iné pri babke, dedkovi, v škôlke.

Vraj som ja neschopná matka a neustále ma uráža. Keď príde dcérka od neho, pýtam sa jej ako sa mala, čo robila. Jej odpoveď je neviem, alebo nepamätám si.

Ja o nej vlastne nič neviem tie 4 dní, ako ju má on. Neviem ako sa má. Keď mu napíšem, tak jeho odpoveď je "má sa výborne".

Ako mám riešiť jej plač?

Ďakujem

Dobrý deň,

táto situácia je náročná pre dcérku, pre vás, a zrejme pre všetky zúčastnené strany.

Keď dcérka plače, pracujte najmä s jej emóciami. Príjmite ich, pomenujte. Najradšej by si zostala so mnou Si smutná, že máš dnes ísť k ockovi. Nechceš u ocka spať. Je to pre teba ťažké odtiaľto odísť.
Komunikujte jej, že tento víkend však je vyhradený pre ňu a pre otca, a že vy spolu budete zase o pár dní.

Pýtajte sa, čo by jej to tam pomohlo lepšie zvládnuť, na čo sa teší keď sa vráti, čo by ste spolu mohli robiť.

Keď sa vráti venujte jej pozornosť, prejavujte lásku. Vytvárajte bezpečné a prijímajúce prostredie, v ktorom sa môže slobodne vyjadrovať. Reagujte adekvátne na jej potreby.

Čo sa deje o otca nezistíte. Môžete skúsiť hádať dcérkine rozpoloženie, emócie. Ak príde usmiata - tuším si sa mala celkom dobre. Oceňte ju. Viem, že pre teba bolo náročné odísť, ale zvládla si to.
Otvorenými vetami, popisom môžete spustiť nejakú jej reakciu, vyjadrenie. Ťahať to z nej nasilu nemá zmysel.

S ex partnerom sa zrejme pracovať nedá. Pýtajte sa samej seba čo môžete vy urobiť pre to, aby to zvládala ľahšie, ako jej viete pomôcť. Dôležité je ošetriť dcérku, byť tam pre ňu, dávať jej najavo, že sa jej snažíte rozumieť a že ju prijímate a počúvate.

V takýchto situáciách odporúčam rodičom navštíviť aj psychológa. Rozpad partnerstva je obrovskou zmenou pre všetkých, prežívanie dieťaťa často sprevádza veľký zmätok a veľmi ťažko povedať ako si to dieťa v sebe uzavrelo, ak vôbec, aký odkaz si v sebe nesie, či si to nedáva za vinu.
Tiež by to mohlo pomôcť otvoriť tému, prečo dcérka tak náročne zvláda odchod k otcovi a vám objaviť viacero komunikačných stratégie na komunikáciu s dcérkou.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com