Ako riešiť strach z chodenia do škôlky?

Zodpovedané
20. mar 2019

Dobrý deň,

môj štvorročný synček nechce chodiť do škôlky kvôli chlapcovi, ktorý dosť často bije deti a robí im zle.

Problém bol aj minulý školský rok, ale to bol ešte v triede s bratrancom, tak nejak sa to dalo. Tento rok je to ako na hojdačke. Mesiac dobre, potom veľakrát plakal, že tam nechce ísť, lebo ho spolužiak bije.

Môj syn je dosť citlivý a teraz nám aj tatík odišiel pracovať do zahraničia, takže môže to byť aj tým. Ale minulý týždeň som ho v pondelok nechala na silu, s plačom ho držali. V utorok som ho vzala so šatne domov, lebo až sa triasol od strachu. A ostal do konca týždňa doma. Včera a dnes zase to isté, ale nechala som ho tam nasilu. Bojím sa čo bude so synovou psychikou, keď do škôlky chodí s nechuťou.

Mám ho nechať doma?

Alebo máme vydržať a vyčkať, že toto obdobie prejde?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zdá sa, že synček zažíva naozajstný strach, možno až paniku.
Určite mu treba tie emócie priznávať, empaticky na ne reagovať, hoci tu mám pocit, že ide o viac ako len obyčajné "nechcem byť v škôlke.", popr. že chce byť s vami. Zdá sa, že tam naozaj zažíva ťažké chvíle.

Skúste pátrať aj v spolupráci s učiteľkami, čo by mu pomohlo, aby tam bol rád, aby to bolo preňho jednoduchšie tam zostať. A hľadať príčinu.

Či je to naozaj o tom spolužiakovi (to by bolo dobré riešiť s učiteľkami), alebo je za tým aj niečo iné. Keď budete poznať príčinu, ľahšie nájdete riešenie.

Keďže už do škôlky chodil v pohode, pripravený na ňu asi je. Asi aj vie, že sa poňho vrátite, takže to nie je o tom.
Ak je to naozaj tým spolužiakom, treba to riešiť. Ak ho bije, aby ho nebil, ak ho už nebije, treba zabezpečiť, aby sa tam znovu cítil bezpečne.

Ak zažíva takú paniku ako píšete, čakať že to prejde, a dávať ho tam s extrémnym plačom asi nebude cesta. Ale asi ani nechať ho doma, možno na nejaké prechodné obdobie? Rozhodnúť sa musíte sama, dajte aj na svoj pocit, intuíciu. Vy ste so synčekom každé ráno v škôlke, vy ho vidíte. Viete ako to prežíva.

Najideálnejšia cesta by bola nájsť príčinu, a pracovať na jej odstránení. Tiež hľadať zdroje, ktoré by mu pomohli tie náročné situácie zvládnuť a prekonať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com