Ako sa dá dokázať psychické týranie a huckanie dieťaťa?

Zodpovedané
31. jan 2022

Dobrý deń,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému mojej blízkej osoby, ktorú manžel psychicky týra. Zakazuje jej stretávať sa s rodičmi. Ich spoločné dieťa hucká proti starým rodičom. Chorobne kontroluje financie.

Manžel blízkej osoby dostáva psychické amoky. Keď ho niečo vytočí, tak lietajú veci po dome. A to doslova. Vyhráža sa, že ak príde k rozvodu, tak ju zničí a vezme jej dieťa.

Chlapec má 4 roky a už to vníma. S otcom tyranom nemá dobrý vzťah. Nechce s ním nikam chodiť.

Ako riešiť uvedenú situáciu?

Ako sa dá dokázať psychické týranie a huckanie dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ide o týranie dospelej osoby, tak je možné sa obrátiť na linkaprezeny@ivpr.gov.sk, 0800 212 212. Je to bezplatná non-stop linka pre ženy, ktoré sú ohrozené alebo zažívajú násilie.

Podozrenie z týrania, zneužívania alebo zanedbávania dieťaťa môžete anonymne nahlásiť na bezplatnú linku Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, na telefónnom čísle 0800 191 222.

Na linkách získate viac informácií.

Ako sa následne dá dokázať vina, tak to záleží na množstve faktorov - fyzické známky týrania, slovné výpovede, domová prehliadka, výpovede svedkov a niekedy aj citlivo vedená výpoveď s dieťaťom v spolupráci s psychológom - znalcom.

Je to proces, v ktorom je dôležité, aby obeť mala u niekoho oporu a dôveru. Iba tak môže cítiť bezpečie.

Prajem veľa síl a pozitívne myslenie v tomto prípade.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička