Ako včleniť štvorročnú škôlkárku do kolektívu?

Zodpovedané
31. okt 2019

Dobrý deň,

naša štvorročná dcérka sa vyhýba kolektívu a to je už druhý rok v škôlke. Celý deň trávi pri pani učiteľke čakaním na to, kedy po ňu prídeme. S deťmi sa nechce hrať i napriek tomu, že ju volajú do hry.

Keď sa musí pozdraviť, otočí sa chrbtom. Inak je škôlke poslušná, dobrá a učiteľky s ňou nemajú žiaden problém. Na konci prvého roka pani učiteľka vyjadrila svoje obavy z jej správania so záverom, že ja ako matka s tým nemôžem nič urobiť.

Ako ju včleniť do kolektívu?

S rodinnými známymi sa tiež nehráva.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Nejaké konkrétne riešenie mi nenapadá, keďže tu by bolo dôležité poznať príčinu, potrebu, ktorá je za takýmto správaním a zároveň mám aj málo detailov o dcérke.

Možno jej niekto niečo spravil a už sa hrať nechce, má z niečoho strach, týmto spôsobom sa chráni, bráni, má nejaký problém spojený so sociálnym kontaktom, chce uniknúť, možno nevie ako sa hrať atď. Možností je hneď niekoľko. Tiež nepíšete aký má na to názor dcérka, čo o škôlke a deťoch v nej hovorí ona.

Čo by ste mohli skúsiť je popisovať situáciu, ktorá bola v škôlke, pýtať sa jej ako sa cítila, či by niečo potrebovala, chcela inak.

Keď ste v takej situácii s ňou, popíšte. Zdá sa mi, že sa s nimi nechceš hrať. Vidím, že ostatní sa hrajú a ty tu sedíš sama.

Ak je možné trochu vyčítať emócie, skúste odzrkadliť aj tie.

Veľakrát pomôže keď rodič ide príkladom, sadne si, napr. na rodinnom stretnutí, k deťom a hrá sa s nimi. Poprípade skúste vyhľadať kolektív nejakých iných detí, nejaký záujmový krúžok? Veľa záleží aj od jej hry ako takej, ako sa hrá sama, ako sa hrá s vami.

Ak by sa vám to aj naďalej nezdalo, objavilo sa nejaké ďalšie správanie, ktoré by vás znepokojilo popr. by sa vám zdalo, že sa trápi dcérka, že by to mohlo byť symptómom niečoho iného, obráťte sa na odborníka.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com