Ako vysvetliť 6 ročnej dcérke otázku smrti a života?

Zodpovedané
3. mar 2020

Dobrý deň,

moja 6 ročná dcérka občas večer zaspáva s plačom, pretože sa bojí, že tu raz pre ňu nebudeme. Bojí sa, že budeme starí a zomrieme. Boji sa aj o babky a dedkov.

Ako jej to vysvetliť, aby sa netrápila?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

to, že dcérka uvažuje o smrti a má z nej strach nie je nič nezvyčajné. Tento strach sa skôr či neskôr objaví takmer u každého dieťaťa. Dieťa sa snaží pochopiť podstatu smrti, jej definitívnosť.

Smrť je téma, o ktorej by sme s dieťaťom mali rozprávať keď sa na ňu pýta. Dieťa zväčša kladie otázky, na ktoré je pripravené počuť odpoveď. Mali by ste jej teda odpovedať pravdivo.

V prvom rade jej priznajte aj emóciu. Máš strach, že tu raz nebudeme. Bojíš sa, že zomrieme. Najradšej by si bola keby sme boli všetci stále spolu. Strach je pre vašu dcérku reálny. Dcéra potrebuje vedieť, že ju prijímate, snažíte sa jej rozumieť a ste tu pre ňu. Skúste dcéru objať, dodať jej odvahu, prejaviť podporu.
Strach sa mohol objaviť, lebo niekde počula, že niekto zomrel, poprípade len ako súčasť vývinu.
Skúste jej vysvetliť ako to je, pravdivo, ale jemne. Že rozumiete, že sa bojí. Že smrť je prirodzená, ale že za normálnych okolností ľudia zomierajú starší.

Aj keď príde téma na babku a dedka, prejavte porozumenie, že sa bojí, že tu raz nebudú. Môžete sa jej spýtať čo má na nich najradšej, ako s nimi rada trávi čas. Jemne a citlivo vysvetlite, že raz určite zomrú, ale že teraz sú tu a môžete spolu tráviť čas.

Spýtajte sa jej, čo by jej pomohlo tento strach prekonať, čo by jej pomohlo cítiť sa lepšie, ľahšie zaspať, čo by potrebovala od vás. Skúste jej dať nejaké návrhy.

Ak by sa vám zdalo, že strach je dlhotrvajúci, neprestáva, objavujú sa nejaké pridružené prejavy, poprípade, že prerastá do paniky, poraďte sa s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com